کتاب رویای آدم مضحک

اثر فئودور داستایفسکی از انتشارات ماهی - مترجم: رضا رضایی-ادبیات روسیه
خرید کتاب رویای آدم مضحک
جستجوی کتاب رویای آدم مضحک در گودریدز

معرفی کتاب رویای آدم مضحک از نگاه کاربران
خواندن رمان ها و داستان های روسی همیشه برایم همراه با سختی بوده. اینکه به خاطر بسپارم سمیونیچ، ماتوئیچ، ایوانوویچ، پروکوفیویچ و یا ماکسیمیچ هر کدام که بودند و چه کارهایی کردند خواندنم را کند می کرده. به علاوه ی اینکه روایت های داستایفسکی خودشان به اندازه ی کافی کشدار و آهسته اند. به همه ی اینها اضافه کنید توصیفات طولانی ای که در داستان های روسی آن دوره مرسوم بوده و اینکه داستایفسکی از بالزاک فرانسوی هم تاثیر گرفته و بالزاک هم نمونه ی بارزی از نویسندگانی است که حجم زیادی از نوشته هایش صرف توصیف می شود. نکته ی دیگری که در این کتاب اذیتم میکند این است بارها به عنوان خواننده مخاطب قرار می گیرم و راوی اصرار دارد داستان را برای من تعریف کند!!!
اینکه بخواهیم رویای آدم مضحک را یک مجموعه ی داستان کوتاه بدانیم کاملا درست نیست. البته بیشتر بخش های این مجموعه داستان های کوتاه هستند. اما در میان آن ها @ماری دهقان@ روایتی واقعی از دوران کودکی و خاطرات تبعید و زندان خود داستایفسکی است. @رویای آدم مضحک@ هم بیشتر از آن که بخواهد یک داستان کوتاه باشد، یادآور مقاله هایی است که جان درایدن، جاناتان سوئیفت، الکساندر پوپ و سموئل جانسون در قرن ۱۸ انگلیس می نوشتند و در آن در مورد خوبی عدالت و انسانیت و بدی ظلم و بی عدالتی داد سخن می دادند. تقریبا در تمام داستان های این مجموعه فاصله ی بین فقیر و غنی و رد پای تفکرات سوسیالیستی داستایفسکی دیده می شود.
البته تمام این هایی که گفتم به این معنی نیست که رویای آدم مضک مجموعه ی بدی است.به هر حال تجربه ی روسیه ی قرن ۱۹ تجربه ی دلپذیری خواهد بود. به نظرم داستان @کروکدیل@ یکی از بهترین داستان های این مجموعه است که با طنزی تلخ و در موقعیتی ابسورد همان دیدگاههای انتقادی داستایفسکی و نقدهای اجتماعی و سیاسی اش را این بار به شکلی متفاوت بیان می کند.(گرچه این داستان هم توصیفات زیادی دارد) اما شاید یکی از دلایلی باشد که به خاطرش رویای آدم مضحک ارزش خواندن دارد.

مشاهده لینک اصلی
ـا قبل از داستان آخر قصد داشتم به این کتاب سه یا چهار ستاره بدهم اما داستان آخر فوق العاده است. هیچگاه نویسنده ای مثل داستایفسکی اینگونه بر من تاثیر نگذاشته است. به حق که نویسنده مورد علاقه من است.
کتاب مجموع 7 داستان است که در دوره های مختلف زندگی نویسنده نوشته شده اند. مقدمه ی مترجم بسیار جامع و کامل است و واقعا نیازی به صحبت بیشتری در مورد داستان ها نیست.
اما ازین میان من دو داستان آخر یعنی رویای یک ادم مضحک و کروکودیل را بیشتر دوست داشتم گرچه داستاه های دیگر هم برایم جذاب بودند.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب رویای آدم مضحک


 کتاب جمیله
 کتاب مجموعه آثار چخوف (نامه ها جلد ۱)
 کتاب سعادت خانوادگی
 کتاب داستانهای برگزیده ماکسیم گورکی
 کتاب پرتره
 کتاب برگزیده داستان های آنتوان چخوف