کتاب قضیه ی متران پاژ

اثر الکساندر وامپیلوف از انتشارات مرکز - مترجم: مژگان صمدی-ادبیات روسیه

الکساندر وامپیلوف در اوت ۱۹۳۷، یعنی صدمین سال مرگ بزرگترین شاعر روس- الکساندر پوشکین- به دنیا آدم. از این رو نام الکساندر را بر او نهادند. وامپیلوف در اوت ۱۹۷۲ در حالی که تنها ۲ روز به سی و پنج سالگی‌‌اش مانده بود در دریاچهٔ بایکان غرق شد. او علی رغم فرصت کمی که داشت تنها با نوشتن چهار نمایشنامهٔ بلند و سه نمایشنامهٔ کوتاه، انقلابی در نمایش نامه نویسی و تئاتر روسی به وجود آورد. انقلابی که در تاریخ نمایشنامه نویسی روسیه به نام پساوامپیلوف معروف است.
قضیهٔ متران پاژ از جمله نمایشنامه‌های کوتاه اوست که در یک پرده و در سال ۱۹۷۱ نوشته شده. یعنی زمانی که نیم قرن از انقلاب اکتبر می‌گذرد و هجده سال از مرگ استالین، زمانی که روشنفکران روس آن را امید و شروعی برای بازگشت به اهداف انقلاب و ایجاد اصلاحات فرهنگی می‌دانستند. نمایشنامهٔ قضیه متران پاژ، داستان مدیر یک هتل به نام کالوشین است که با یکی از مسافرانش به نام پاتاپف درگیر می‌شود و طی یک سری رخدادها شک می‌کند که پاتاپف آدم مهمی باشد و متوجه می‌شود او یک متران پاژ است. کالوشین برای این‌که می‌ترسد متران پاژ شغلی مهم و دولتی باشد خودش را در ظاهر به دیوانگی می‌زند. که همین مسئله با حضور همسر، دوست پزشکش، معلم ورزش و دختر جوان پیچیده‌تر می‌شود تا نهایتا کالوشین تصور می‌کند دارد می‌میرد و همین تصور در انتها باعث تغییر و دگرگونی این شخصیت می‌شود. بازی کالوشین در نقش یک دیوانه و تظاهر و دروغش برای خلاصی از یک ماجرای توهمی و خطری غیرواقعی، دستمایه اصلی کمدی قضیه متران پاژ است.
باید به این نکته توجه داشت که ویژگی این اثر و سایر نمایشنامه‌های وامپیلوف این است که اگر چه نمایشنامه در فضای شوروی خلق می‌شود و شخصیت‌ها با مشکلات برآمده از این نظام دست و پنجه نرم می‌کنند اما درگیری‌های اصلی در آثار او نه از نوع بیرونی بلکه درونیست. یعنی فرد با خودش درگیر است. این ویژگی آثار وامپیلوف را به چخوف نزدیک می‌کند و لقب چخوف قرن بیستم را به او اختصاص می‌دهد و به همین دلیل باعث می‌شود که این نمایشنامه‌ها از زمان خودشان فراتر رفته و برای مخاطبان امروزی هم جذاب باشند.


خرید کتاب قضیه ی متران پاژ
جستجوی کتاب قضیه ی متران پاژ در گودریدز

معرفی کتاب قضیه ی متران پاژ از نگاه کاربران


مشاهده لینک اصلی


مشاهده لینک اصلی


مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب قضیه ی متران پاژ


 کتاب به سلامتی خانم ها
 کتاب یادداشت های یک دیوانه
 کتاب ایوان واسیلویچ
 کتاب مرغ دریایی
 کتاب نفوس مرده
 کتاب زلیخا چشم هایش را باز می کند